Site Overlay
Kurzy meditace Happy-Mind

Meditační cyklus pro začátečníky od 8/10

Téma za tématem se budeme probírat svými životy: Rodiče. Práce, peníze. Vztahy, vztahy, vztahy. Vztahy jsou tak košaté téma, že jim věnujeme tři poctivé dny. Děti. Naše tělo. Osm témat, osm společně strávených dní. Pokaždé dáme čtyři meditace k tématu a navrch jednu na srdce. Protože napojení na srdce a lásku v něm je základ veškeré práce na sobě.

Scházet se budeme jednou za měsíc v sobotu, od 9 do 17 hodin. Přehled termínů & témat připojuji o odstavec níže. Vídat se budeme v buddhistickém centru Lotus, v samém centru Prahy. Oficiální adresa je Dlouhá 2, ve skutečnosti jde o dům na roku Staroměstského náměstí. Cena jednoho setkání je 1 950 korun.

Přihlásit se můžete mailem na adrese eva.prokes@gmail.com nebo telefonem na čísle 608 968 725. Další podrobnosti k organizaci seminářů najdete tady.

Kurz meditace pro začátečníky

Celodenní kurzy jsou ideální variantou pro ty, kdo preferují vyhradit si jednou za měsíc sobotu a intenzivně se sobě věnovat. Ponořit se do svých témat. Na jeden den zapomenout na okolní svět. Nechat čas plynout. Meditovat celý den je přeci jen síla. Nádherná síla:-)

Společně budeme objevovat své vnitřní motivace, strachy, bloky. Na druhé straně talenty, radost, lásku, hojnost. Aby se nám pak žilo lépe. Uvolněně. Spokojeně. Abychom byli sami sebou a naplňovali svůj potenciál a poslání. To je nejvíc.

Cyklus je primárně určen začátečníkům. Nicméně připojit se může kdokoliv. Osvědčil se mi mix začátečníků a pokročilých, je to vzájemně obohacující. Jedni vidí, kam až se mohou posunout, druzí zase, jak velký kus cesty už ušli. Vrací se mi i absolventi kurzů. Ti pak vytahují poznámky a vzpomínají, jak daná meditace probíhala minule. Témata jim krásně zapadají do kontextu, začnou víc vidět souvislosti. Nebo si prostě jen přijdou užít den

Jaká témata Vás čekají:

Kurz meditace na téma Rodiče

Rodiče – co nám dali a co nám vzali

Vztah k rodičům je základem naší dospělé emocionální pohody. Proto je třeba začít u nich. I kvůli vlastním dětem. I kvůli spokojenému partnerství. Takže kurz nebude jen o rodičích. Bude hlavně a především o nás, našem spokojeném životě.

Rodiče, jako jedna z autorit, přímo ovlivňují míru radosti v našem životě. Jejich požadavky, které jsme dávno vytěsnili, nás odklánějí z naší ideální životní cesty. Pak se v životě hodně snažíme, vedeni svou vůlí. Nebo taky můžeme žít radost. Pak žijeme svoje energie a talenty, svoje poslání. Vede nás srdce. To nám dává elán. Když se od vytěsněných rodičovských strachů osvobodíme. Je to krok na cestě žít sebe.

Rodiče není třeba vinit. Kdo se sám stane rodičem, tak ví. Rodiče nás vychovávají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale také nevědomí. Pro nás je důležité jejich dary poznat a pak s nimi naložit po svém. Některé můžeme přijmout – svým vlastním způsobem, jiné můžeme odmítnout. Teď už jsme dospělí, žijeme svůj vlastní život, je to jen na nás.

Další podrobnosti najdete tady.

Kurz meditace na téma Práce

Práce – výkon a spokojenost není totéž

V práci trávíme třetinu dne. Druhou třetinu spíme a poslední třetina dne nám zbývá na vše ostatní. Proto by bylo škoda v práci nedělat to, co nás baví a naplňuje, co nám přináší radost. Protože radost je nejvyšším smyslem našeho života.

Kurz nebude jen o práci. Bude o naší tvořivosti. O tom, jak a kam v každé minutě svého života investujeme svoji energii. Pokud jsme se sebou v souladu, radujeme se z procesu tvorby, ne z konečných výsledků. Pak máme radost každou minutu svého života. To je to štěstí, které hledáme:-) Naproti tomu radost z výsledků trvá krátce… a hned hledá další cíl.

Taková dovednost se nám bude hodit v jakékoliv životní oblasti. Třeba k tomu, abychom se přestěhovali. K tomu, abychom si našli čas, věnovat se svým koníčkům. Nebo k tomu, abychom dosáhli klidu (téma moderních lidí západního světa:-). Uplatnění tvořivé energie je mnohostranné.

Další podrobnosti najdete tady.

Kurz meditace na téma Vztahy

Naše hranice – já a ti druzí

Téma mezilidských hranic mimořádně souvisí s naším sebevědomím. Kdo má zdravé sebevědomí, má zdravé hranice. Kdo si není příliš jist, pouští si druhé příliš k tělu a dělá věci, které nechce. Kdo má potřebu kontrolovat prostor, nedává prostor druhým a ti na to reagují. Narovnáme si hranice ve vztazích a přitom uděláme něco pro sebe, své sebevědomí.

Sami na sebe nevidíme. Tedy alespoň ne objektivně. Proto máme vztahy:-) Skrze druhé poznáváme sami sebe na základě principu zrcadlení. To jsem já, to nejsem já. To se mnou ladí a to se mnou neladí. Tím se vymaníme z nekonečného posuzování a hodnocení. Druhým dovolíme, aby byli sami sebou. A automaticky to dovolíme i sobě.

Pokud si pravý smysl vztahů neuvědomujeme, snadno sklouzáváme do sporů různého druhu. Spory nejsou nic jiného, než skrytý boj o moc, tedy o energii. Energie, to je fyzika, akce a reakce. Takže, když chceme dosáhnout svého a na druhého zatlačíme: Potěší nás, když se přizpůsobí? Budeme si ho dlouhodobě vážit? Pokud má druhý dobré sebevědomí, nebude mít tlaky zapotřebí a může chtít odejít. Nebo je na tom stejně, jako my a pak je vztah plný vzájemné tenze. Chceme to?

Další podrobnosti najdete tady.

Kurz meditace na téma Peníze

Peníze – jak moc si sebe vážíme

Esoterika na peníze někdy hledí dosti spatra. Přitom je to energie jako každá jiná. Vyvažuje. Když něco nabízíme, pak také dostáváme zpátky, abychom nezůstali vychýlení do nerovnováhy.

Otevřeme se darům dvou hlavních sfér našeho světa – hmotné a duchovní. Svět hmoty je svět zdrojů, jistot, podpory… Peníze jsou jeho součástí. Svět ducha přináší nápady a vize. Vede nás. Například k hojnosti, penězům. Nemusíme se úporně snažit, to je ego, stačí se otevřít přijímání. Což je mnohdy složitější.

Cílem našeho duchovědného snažení bude mít peníze rádi. Jen trochu jinak, než jsme zvyklí. Milovat peníze jako jako úžasné zrcadlo našich postojů a jako nástroj osobního růstu. Nástroj, který nás narovnává a hlídá, abychom nepodléhali svodům ega.

Další podrobnosti najdete tady.

Kurz meditace na téma Vztahy

Muži a ženy – polarity nebo jednota?

Ženy a muži. Polarity. Opačné, doplňující se energie. Jako magnety. Můžeme se odpuzovat, přetlačovat nebo jiskřit. Každého volba, nevědomá či vědomá. Naučíme se spolupracovat.

Na kurzu budeme hledat úplnost, celistvost. Tu, kterou v běžném životě hledáme u svých životních partnerů, více či méně úspěšně. My ženy se budeme v meditacích spojovat se svým vnitřním mužem, předobrazem skutečných mužů, které v životě potkáváme (obdoba Jungova termínu animus), muži se budou naopak spojovat se svojí vnitřní ženskou energií, vnitřní ženou, analogií Jungovy animy. Protože tu celistvost, kterou hledáme veku, máme uvnitř sebe. Vnější svět nám ji odzrcadlí.

Když jsme ve spojení se svým vnitřním dvojčetem, se svým dokonalým doplňkem, můžeme my ženy zůstat ženami a přitom mít od mužů vše, co potřebujeme – ať je to opora, něha nebo zhotovená polička. O domech a finanční podpoře to platí taky, jen to chce víc času. Muži zůstanou muži a od své vnitřní ženy ženy mohou získat třeba inspiraci, lásku, sebepotvrzení, přijetí. Taky děti, to je výsostně ženská záležitost. Ani jeden nepotřebujeme padat do prohozených rolí a přitom máme vše, co potřebujeme. No, není to nádhera?

Další podrobnosti najdete tady.

Kurz meditace na téma Děti

Děti – naše radosti a starosti

Děti. Naše sluníčka. Tak proč je s nimi tolik starostí? Protože těsné soužití s odlišnou osobností nás upozorní na spoustu našich vlastních nevyřešených témat. To se to děje jedině v rodinách, tam spolu trávíme dvacet a víc let, velmi těsně. S rodiči. S partnery. S dětmi.

Většinou víme, že to nejvíc, co můžeme svým dětem dát, je být jim dobrým příkladem. Ale v čem? V tom, že nejíme bonbóny a slušně pozdravíme? Přeci v tom, že se budeme řídit svým srdcem a budeme žít radost. Pak taky přestaneme očekávat, že nám děti budou dělat radost. To vede k závislosti. Svojí radosti máme dost. Ať si děti žijí svůj život a s námi ho po libosti sdílí.

Děti jsou vlastně seminář na rodiče naruby:-) To mne baví. Mimoděk pochopíme hodně o svém vlastním vztahu k rodičům.

Další podrobnosti najdete tady.

Láska, sex a fixní vztahy

Za mne je ideální vztah ten, ve kterém se potkají dva sebevědomí lidé, kteří chtějí být spolu. Oba jsou sami sebou, přitom ve vztahu. Spojují tak protiklady, opačné energie, kterými jsou individualita a partnerská orientace. Takový vztah je dobrovolným a svobodným spojením dvou samostatných lidí, kteří mají motivaci být spolu. Hezká teorie, že?:-)

Základem takového vztahu je, že jsme sami se sebou spokojení, máme se dostatečně rádi a svoji lásku chceme sdílet s druhým. Jinak padáme do závislostních vztahů, které sice umí vydržet dlouho, ale často v nich nebývá mnoho radosti. Proto poléčíme své vnitřní dítě a otevřeme své srdce dovnitř, ke svému vlastnímu zdroji lásky. Uvnitř sebe máme lásky mnohem víc, než nám může nabídnout jakýkoliv vztah.

Krom lásky si budeme povídat o sexu. Podmínkou spokojeného sexu je z duchovního pohledu láska a důvěra k partnerovi. Odevzdání se. To není úplně lehké ve světě, kde vládne kontrola a sebekontrola. Nicméně k tomu máme dobrou motivaci.

Další podrobnosti najdete tady.

Kurz meditace na téma Tělo

Tělo – zrcadlo naší duše

Sérii duchovních kurzů uzavřeme obloukem zpátky ve hmotě – u svého těla, které je příbytkem naší duše. Povíme si o vrstvách naší existence – fyzickém těle, mentálním těle a duši – co která umí a k čemu nám slouží. Pak je v meditaci pročistíme.

Kondici svého těla máme v rukách víc, než si myslíme. Když nám nějaká část těla neslouží tak, jak bychom chtěli, když přijde nemoc nebo úraz, můžeme se na své tělo zlobit, že nefunguje, jak má. Nebo se ho můžeme zeptat, co nám nemocí či úrazem sděluje? Často je to něco, co náš organismus signalizoval už dřív emocemi, ale my jsme mu dostatečně nenaslouchali. Nemoce následují emoce.

Je spousta věcí, o kterých víme a které pro své tělo děláme: zdravě jíme, cvičíme, spíme… A pak jsou věci, které si buď neuvědomujeme nebo je nad naše síly je změnit. Stresujeme se. Málo odpočíváme. Nedaří se nám zhubnout. Tím si sami pod sebou podřezáváme větev své existence. Ale jinak to neumíme. nahlédneme do nevědomí a uvolníme bloky z mysli.

Další podrobnosti najdete tady.

Happy-Mind

Témata, tak, jak je popisuji, jsou Vám určitě vesměs známá. Protože doba je naštěstí pokročilá a všichni tak nějak víme, jak je to správně, ať už z knih nebo od našich blízkých. Ovšem jedna věc je vědět, druhá věc je prožít a zpracovat:-)

Jsem praktik, miluji praktická cvičení, která mají hmatatelné výsledky. V duchovním světě se to může zdát nezvyklé. Ale svět ducha a hmoty jsou rovnocenné polarity, jedna není důležitější než druhá. Smyslem je přeci vtělit ducha do hmoty, jinými slovy realizovat nápady. Teprve pak žijeme dokonale vyvážený život.

O tom, jak meditační semináře probíhají, si můžete přečíst tady.