Site Overlay
Meditace. Kurzy. Konzultace. Pobyty. Hranice ve vztazích.

Naše hranice – já a ti druzí, kurz meditace

Téma mezilidských hranic mimořádně souvisí s naším sebevědomím. Kdo má zdravé sebevědomí, má zdravé hranice. Kdo si není příliš jist, pouští si druhé příliš k tělu a dělá věci, které nechce. Kdo má potřebu kontrolovat prostor, nedává prostor druhým a ti na to reagují. Narovnáme si hranice ve vztazích a přitom uděláme něco pro sebe, své sebevědomí.

Sami na sebe nevidíme. Tedy alespoň ne objektivně. Proto máme vztahy:-) Skrze druhé poznáváme sami sebe na základě principu zrcadlení. To jsem já, to nejsem já. To se mnou ladí a to se mnou neladí. Tím se vymaníme z nekonečného posuzování a hodnocení. Druhým dovolíme, aby byli sami sebou. A automaticky to dovolíme i sobě.

Pokud si pravý smysl vztahů neuvědomujeme, snadno sklouzáváme do sporů různého druhu. Spory nejsou nic jiného, než skrytý boj o moc, tedy o energii. Energie, to je fyzika, akce a reakce. Takže, když chceme dosáhnout svého a na druhého zatlačíme: Potěší nás, když se přizpůsobí? Budeme si ho dlouhodobě vážit? Pokud má druhý dobré sebevědomí, nebude mít tlaky zapotřebí a může chtít odejít. Nebo je na tom stejně, jako my a pak je vztah plný vzájemné tenze. Chceme to?

Program meditací:

1. Čeho se bojíme ve vztazích? Kdy nám selhává sebevědomí a necháváme druhé, aby překračovali naše hranice? Nebo kdy si k sobě druhé preventivně ani nepustíme? Budeme pátrat po tématech našich strachů ve vztazích a pak je s uvědoměním opustíme.

2. Jak je to s našimi osobními hranicemi? Hlídáme si je nebo naopak dobrovolně vyklízíme prostor druhým? Máme polovinu hřiště opravdu v polovině? Poznáme, pochopíme a hranice si vyrovnáme. Hodí se univerzálně pro všechny typy vztahů, nejen partnerské.

3. Uvolníme zablokovaná témata ve vztazích. Spolykaná, potlačená, nevykomunikovaná témata. Která nás škrtí a svazují. Která dlouhodobě vytvářejí napětí ve vztahu. Která při příští hádce nechtíc vytáhneme, i když se stala před mnoha lety. Protože jsou nezpracovaná. Budeme pracovat s odevzdáním, přijetím a důvěrou.

4. Odpustíme si. Budeme pracovat se srdcem. Láska je nesmírně léčivá. Umí uzdravit hluboké rány, odpustit staré křivdy a ublížení. Abychom to staré, bolavé nechali v minulosti a žili tady a teď. Odpuštění je univerzálně použitelné v partnerských vztazích, k rodičům, k dětem, kolegům, nadřízeným, kamarádům…

Pokyny ke kurzu:

Kurz proběhl, momentálně nemá vypsaný termín. Znovu se bude konat ve školním roce 2024 – 25, buď jako celodenní nebo večerní.

Praktické informace k organizaci a průběhu kurzu najdete tady.